Impreza już się odbyła

Biblioteka Movie. Mówi o literaturze. Projekcja filmu "Młodość Astrid (1 opinia)

Zapraszamy na pokaz filmu "Młodość Astrid" Pernille Fischer Christensen połączony z debatą w ramach cyklu "Biblioteka Movie. Mówi o literaturze", który odbędzie się 15 marca o godzinie 18.00 w Bibliotece pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113).

lis 30

poniedziałek, godz. 18:00

Gdynia,
bilety 24,90 zł
przedsprzedaż 16,90 - 21,90 zł
lis 30

poniedziałek, godz. 18:00

bilety 24,90 zł
przedsprzedaż 16,90 - 21,90 zł
Prezentowany na Gali Specjalnej podczas 68. MFF w Berlinie oraz zwycięzca festiwalu Transatlantyk. Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej - Astrid Lindgren to nowy film wybitnej duńskiej reżyserki Pernille Fischer Christensen. Autorki "Rodziny", "Telenoweli" i "Kogoś, kogo kochasz".

W rolę tytułową brawurowo wciela się Alba August, duńska aktorka znana w Polsce z serialu kryminalnego "Zakładnicy z metra".

W biograficznej "Młodości Astrid", która opowiada o początkach oraz młodości słynnej pisarki Astrid Lindgren (1907-2002), Pernille Fischer Christensen ukazuje silną, niezależną kobietę, która łamie normy społeczne, konwenanse i kroczy przez życie z podniesioną głową.

Astrid i jej rodzeństwo mają szczęście, że dorastają w gospodarstwie pasterskim rodziców w Vimmerby. Chociaż ich codzienna rutyna kształtowana jest przez surowe wartości religijne, ich matka Hanna i ojciec Samuel zawsze dają im poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności.
Rodzice Astrid pozwalają córce uczęszczać do szkoły średniej, co zasadniczo stanowi przywilej zamożnych dzieci burżuazyjnych, i nie stają na drodze 18-latce, gdy właściciel lokalnej gazety oferuje jej posadę stażystki w redakcji.

Reinhold Blomberg nie tylko wprowadza Astrid w tajniki sztuki pisania, ale także zakochuje się w dziewczynie. Może się zdawać, że z wzajemnością, jednak kiedy Astrid zachodzi w ciążę, podejmuje ważną decyzję: nie chce wychodzić za mąż w tak młodym wieku, lecz zamiast tego postanawia sama zająć się sobą, a z czasem także swoim synem Lassem.

Debatę poprowadzi Fryderyk Wojda.

Fryderyk Wojda - filolog, politolog i edukator filmowy. Twórca Międzyszkolnego Koła Filmowego, wieloletni pracownik Gdańskiego Centrum Filmowego, współtwórca Klubu Filmowego "Cinema Paradiso" działającego w Gdańsku. Koordynator sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli "Edukacja Filmowa" w PBW w Gdańsku.

Opinie (1)

  • Polecam film

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.