• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Bez wstydu
1 godz. 24 min.
produkcja: Polska
gatunek: Dramat obyczajowy
reżyseria: Filip Marczewski    scenariusz: Grzegorz Łoszewski
premiera: 20 lipca 2012 (Polska)
7 maja 2012 (Świat)

Opis filmu

Bez wstydu to film o "grzesznej miłości" brata i siostry, o bolesnym dojrzewaniu bohaterów i sprzeciwie wobec kulturowego tabu, w końcu o prawie do wolności własnego życiowego wyboru. Tadek jest zbuntowanym przeciwko światu chłopcem. Tuż przed końcem roku szkolnego ucieka od swojej ciotki do mieszkającej na południu Polski siostry. Anka to jedyna miłość samotnego chłopaka, który nieoczekiwanie uświadamia sobie swoją erotyczną fascynację siostrą. Targany wewnętrznym poczuciem winy bezskutecznie próbuje walczyć z tą miłością. Nie bacząc na społeczne i moralne konsekwencje, chce udowodnić, że wart jest zakazanego uczucia. Anka, sama emocjonalnie rozbita, tkwiąc w toksycznym związku z szefem miejscowych neonazistów, nie potrafi odrzucić erotycznej adoracji młodszego brata. Nie mniej niż brat potrzebuje ciepła i miłości. Chłopak, walcząc o miłość, początkowo ignoruje Irminę, bezkompromisową Cygankę walczącą o jego uczucie lub choćby zainteresowanie. Irmina widzi w Tadku jedyną szansę na uwolnienie się od swojego tabu - klanowego prawa nakazującego romskiej kobiecie posłuszeństwo, rezygnację z własnych marzeń i planów życiowych. Zmuszona do wyjścia za mąż za wybranego przez rodzinę Roma, demonstracyjnie zrywa uświęconą tradycją ceremonię własnych zaślubin.
Całość tego opowiadania rozgrywa się w ciągu kilkunastu upalnych letnich dni na Dolnym Śląsku na tle rywalizującej ze sobą społeczności Romów i podnoszących głowę polskich neofaszystów. [opis dystrybutora]

Obsada

Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Grochowska, Anna Próchniak, Maciej Marczewski, Paweł Królikowski, Dariusz Majchrzak, Michał Filipiak, Miklosz Czureja

Opinie (2)

 • Polecam.

  Jak na polski film niezły. Wartka akcja. Trochę przewidywalne zachowania bohaterów. Gra głównego bohatera bardzo dobra. Wyrasta nam /Kościukiewicz/ utalentowany aktor.

  • 1 0

 • ...

  Bez wstydu jest filmem, który owszem można obejrzeć, ale wychodząc z kina się o nim zapomina. Po plakacie go promującym spodziewałam się zdecydowanie więcej. A tutaj ani scenariusz nie porywa, ani gra aktorów (może ewentualnie panowie popatrzą na ciało Agnieszki Grochowskiej, którego trochę w filmie się pojawia). Jak dla mnie najmocniejszymi atutami filmu jest muzyka Mykietina i scenografia.

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdańsk

Helios Forum Gdańsk

Forum Gdańsk

26  filmów
na afiszu

Helios Alfa Centrum

Alfa Centrum

19  filmów
na afiszu

Helios Metropolia

Galeria Metropolia

17  filmów
na afiszu
24  filmy
na afiszu

Cinema1

Galeria Morena

16  filmów
na afiszu
10  filmów
na afiszu
16  filmów
na afiszu

Kino Muzeum

Muzeum II Wojny Światowej

4  filmy
na afiszu
13  filmów
na afiszu
Gdynia

Helios Riviera Gdynia

Centrum Riviera

22  filmy
na afiszu
11  filmów
na afiszu
Sopot

Multikino Sopot

Centrum Haffnera

19  filmów
na afiszu
Rumia

Multikino Rumia

Galeria Rumia

17  filmów
na afiszu