stat
Impreza już się odbyła

Akademia Dokumentalna dla Seniorów: Nie zapomnij mnie

Akademia jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na wybitnych, nagradzanych na światowych festiwalach, filmach dokumentalnych. Po każdej projekcji zaplanowano dyskusję. Misją Akademii, która po raz kolejny odbędzie się już 8 lutego, w Gdyńskim Centrum Filmowym, jest zainteresowanie widzów wszystkich pokoleń filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na świecie. Film "Nie zapomnij mnie" jest m.in. laureatem festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

w każdy poniedziałek (do 24.08), godz. 21:00

bilety 12 zł
Kup bilet
data: 8 lutego 2017 (środa)
godzina: 10:30
miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana, Pl. Grunwaldzki 2, Gdynia
wstęp: 10 zł

Film dokumentalny jest podróżą, a doskonałym czasem na podróżowanie jest emerytura. Z myślą o seniorach przygotowaliśmy cykl comiesięcznych spotkań, w którym zaprezentujemy najlepsze filmy dokumentalne ostatnich lat oraz stworzymy przestrzeń do rozmowy o nich. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. relacje między człowiekiem a naturą czy wpływ postępu cywilizacyjnego na poziom szczęścia. Będzie o pszczołach, o miłości, o lasach tropikalnych i o pamięci. Proponowane przez nas filmy, dzięki pięknym zdjęciom i fascynującym historiom, dowodzą, że dokument to nie tylko doskonałe źródło wiedzy, ale przede wszystkim skończone dzieło sztuki.

8 lutego zobaczymy film "Nie zapomnij mnie". Reżyser David Sieveking w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje swoją matkę, która - jak miliony ludzi w Europie - zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje. Pokazuje postępujące, degeneracyjne upośledzenie jej układu nerwowego, które w efekcie skutkuje powolnym otępieniem. Rodzice Davida byli w latach 60. XX wieku aktywnymi członkami ruchów studenckich i żyli w tzw. "otwartym związku". Teraz ich wzajemna relacja jest poddana testowi, ale dzieje się to w dramatycznych okolicznościach. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do wiwisekcji stosunków, jakie panują wewnątrz rodziny, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim znalezienia dla nich rozwiązań. Nie jest to łatwe wyzwanie, ale paradoksalnie zbliża ono członków rodziny na nowo i zmusza do głębokiej refleksji nad życiem, jakie wszyscy prowadzili dotychczas.

Spotkania po projekcji poprowadzą filmoznawczynie, doktorantki Uniwersytetu Gdańskiego i członkinie Pracowni Badań Produkcyjnych i Nowej Historii Kina, Paulina Pohl i Krystyna Weiher-Sitkiewicz. Liczymy, że uczestnicy Akademii, zauroczeni światem, który zaprezentujemy na dużym ekranie, chętnie będą się dzielić własnym życiowym doświadczeniem.

Cykl, który powstał z myślą o seniorach, obejmuje 14 tytułów. Kolejne spotkania: 8 marca "Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham" 19 kwietnia, "Mundial. Gra o wszystko"; w maju pokazy specjalne w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij