stat
Impreza już się odbyła

Akademia Dokumentalna dla Seniorów: Nie zapomnij mnie

Akademia jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na wybitnych, nagradzanych na światowych festiwalach, filmach dokumentalnych. Po każdej projekcji zaplanowano dyskusję. Misją Akademii, która po raz kolejny odbędzie się już 8 lutego, w Gdyńskim Centrum Filmowym, jest zainteresowanie widzów wszystkich pokoleń filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na świecie. Film "Nie zapomnij mnie" jest m.in. laureatem festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

bilety 12-15 zł
bilety 22,50 zł
data: 8 lutego 2017 (środa)
godzina: 10:30
miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana, Pl. Grunwaldzki 2, Gdynia
wstęp: 10 zł

Film dokumentalny jest podróżą, a doskonałym czasem na podróżowanie jest emerytura. Z myślą o seniorach przygotowaliśmy cykl comiesięcznych spotkań, w którym zaprezentujemy najlepsze filmy dokumentalne ostatnich lat oraz stworzymy przestrzeń do rozmowy o nich. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. relacje między człowiekiem a naturą czy wpływ postępu cywilizacyjnego na poziom szczęścia. Będzie o pszczołach, o miłości, o lasach tropikalnych i o pamięci. Proponowane przez nas filmy, dzięki pięknym zdjęciom i fascynującym historiom, dowodzą, że dokument to nie tylko doskonałe źródło wiedzy, ale przede wszystkim skończone dzieło sztuki.

8 lutego zobaczymy film "Nie zapomnij mnie". Reżyser David Sieveking w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje swoją matkę, która - jak miliony ludzi w Europie - zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje. Pokazuje postępujące, degeneracyjne upośledzenie jej układu nerwowego, które w efekcie skutkuje powolnym otępieniem. Rodzice Davida byli w latach 60. XX wieku aktywnymi członkami ruchów studenckich i żyli w tzw. "otwartym związku". Teraz ich wzajemna relacja jest poddana testowi, ale dzieje się to w dramatycznych okolicznościach. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do wiwisekcji stosunków, jakie panują wewnątrz rodziny, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim znalezienia dla nich rozwiązań. Nie jest to łatwe wyzwanie, ale paradoksalnie zbliża ono członków rodziny na nowo i zmusza do głębokiej refleksji nad życiem, jakie wszyscy prowadzili dotychczas.

Spotkania po projekcji poprowadzą filmoznawczynie, doktorantki Uniwersytetu Gdańskiego i członkinie Pracowni Badań Produkcyjnych i Nowej Historii Kina, Paulina Pohl i Krystyna Weiher-Sitkiewicz. Liczymy, że uczestnicy Akademii, zauroczeni światem, który zaprezentujemy na dużym ekranie, chętnie będą się dzielić własnym życiowym doświadczeniem.

Cykl, który powstał z myślą o seniorach, obejmuje 14 tytułów. Kolejne spotkania: 8 marca "Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham" 19 kwietnia, "Mundial. Gra o wszystko"; w maju pokazy specjalne w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Najwyżej oceniane

Tajemnica ojca Pio
Ocena: 7.5 / 14 głosów
Król Lew
Ocena: 7.1 / 86 głosów
Sekretne życie zwierzaków domowych 2
Ocena: 6.9 / 86 głosów

Zapowiedzi