• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

4. Festiwal Filmów Animowanych

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
W dniach 8-11 listopada Gdańsk po raz czwarty będzie gościć filmy animowane z całego świata, które zaprezentowane zostaną w ramach czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych. Na widzów czekać będą projekcje kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych, retrospektywy, warsztaty dla najmłodszych oraz spotkania z gośćmi. Filmy animowane dla dzieci jak i wyłącznie dla dorosłego widza. Pokazy odbędą się w dawnym Kinie Watra oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Najważniejszą częścią programu gdańskiego Festiwalu jest międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment i impresja.W tym roku do konkursu została zgłoszona rekordowa ilość 1325 krótkich animacji z ponad 90 państw z całego świata. Większość filmów konkursowych zaprezentowana zostanie premierowo a najlepsze z nich wybierze gdańska publiczność, oddając głos po każdym seansie.



Tradycją gdańskiego Festiwalu Animacji jest również specjalne pasmo filmów krótkometrażowych przygotowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji – globalnego święta filmu animowanego, obchodzonego równolegle na wszystkich kontynentach, z okazji rocznicy pierwszego publicznego pokazu filmu animowanegoTheatre OptiqueEmile Reynauda, który miał miejsce w Gervin Museum w Paryżu w 1892 r.

– Jest to wyjątkowe święto, ponieważ co roku publiczność ca całym globie ma możliwość obejrzenia tych samych zestawów najlepszych animacji, świętując w ten sposób rocznicę pierwszego publicznego pokazu animacji. W tym roku zaprezentujemy filmy z Meksyku, Iranu i Chin. Osobny blok najlepszych animacji przygotował również z okazji swojego 25-lecia Festiwal Filmów Animowanych w Stuttgarcie – mówi Anna Kądziela-Grubman, kurator programowy gdańskiej imprezy.

Pełen program festiwalu dostępny jest tutaj >

Poza filmami krótkometrażowymi na widzów czekają również pełnometrażowe animacje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Będą to niemal wszystkie najważniejsze animacje prezentowane i nagradzane na światowych festiwalach w ostatnich dwóch latach. Zobaczyć będzie można m.in.: pierwszą pełnometrażową malowaną animację „Twój Vincent” w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, która powstawała przez wiele miesięcy również w Gdańsku i była polskim kandydatem do Oscara; pierwszą kolumbijsko-urugwajską animację zrealizowaną przez reżyserkę Marcelę Rincón „Książkę Lili”; oszałamiającą wizualnie historię osadzoną w świecie chińskich legend i folkloru „Dużą rybę i begonię”; francuską animację nominowaną w ubiegłym roku do Europejskiej Nagrody Filmowej „Louis nad morzem”; nagrodzoną na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes czy urzekającą baśń dla dorosłych „Czerwony żółw”, zrealizowaną w legendarnym japońskim Studiu Ghibli. Przedpremierowo z kolei odbędzie się pokaz japońskiej animacji „Mirai”, uznanego twórcy Mamoru Hosody.



- W repertuarze filmów pełnometrażowych dominują głównie animacje artystyczne i pozycje ambitne. Chcemy przypominać, że filmy animowane są nie tylko dla dzieci, a z kolei animacje dla dzieci to nie tylko superprodukcje Disneya, Pixara czy innych hollywoodzkich wytwórni. Wybieramy filmy o innych walorach artystycznych, zrealizowane przede wszystkim w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej technice komputerowej 3D odchodzi powoli w zapomnienie - dodaje Anna Kądziela-Grubman.

Wśród pokazów specjalnych zaprezentowany zostanie również poprzedni film Hosody „Wilcze dzieci” oraz pokaz klasyki japońskiej animacji „Grobowiec świetlików” w reż. Isao Takahata z okazji 30-lecia jego premiery.

Uzupełnienie programu czterodniowego święta animacji będą pokazy poświęcone mistrzom polskiej animacji jak Daniel Szczechura oraz Zbigniew Rybczyński, pochodzących z nieistniejącego już studia Se-Ma-For.

Dla najmłodszych widzów, poza pokazami filmowymi, przygotowano również warsztaty z animacjipoklatkowej przy użyciu starego zeotropu.

Festiwal potrwa cztery dni, od 8 do 11 listopada a jego głównym celem jest promocja filmu animowanego nie tylko będącego rozrywką dla najmłodszego widza ale również jako gatunku, który od dłuższego czasu porusza ważne tematy społeczne czy polityczne. Pomysłodawcą Festiwalu jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator takich imprez jak Kino na Szekspirowskim czy Sopot Film Festival.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku współfinansowany jest ze środków Miasta Gdańska

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Wstęp na 1 film pełnometrażowy lub blok filmów krótkometrażowych: 12 zł
Pokazy z cyklu Międzynarodowy Dzień Animacji na ASP Gdańsk: wstęp bezpłatny

Bilety w sprzedaży od 15 października: https://mffa.interticket.pl/
http://www.mffa.pl/bilet/

Opinie

  • festiwal filmowy , projekcje filmowe
    maj 10-19

    Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe
    21. MDAG
  • festiwal filmowy
    cze 28-30
    piątek - niedziela
    Gdynia
    Festiwal Non-fiction