• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
20 000 gatunków pszczół
8.0
21 ocen
2 godz. 5 min.
produkcja: Hiszpania
gatunek: dramat
reżyseria: Estibaliz Urresola Solaguren    scenariusz: Estibaliz Urresola Solaguren
premiera: 8 grudnia 2023 (Polska)
22 lutego 2023 (Świat)

Opis filmu

Najlepszy hiszpański film roku a także zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę aktorską na MFF w Berlinie. Dziesięcioletnia (!) Sofia Otero jest najmłodszą w historii Berlinale laureatką tej nagrody. W „20 000 gatunków pszczół” wciela się w postać, która pewnego upalnego lata, pośród brzęczących uli, basenowego gwaru i rodzinnych kłótni, zacznie gorączkowo szukać swojego miejsca w roju.

Dziecko, które zakwestionuje zastane normy, zasady i tradycje, sprawi, że na jaw wyjdą długo skrywane tajemnice, a kobiety z rodziny przyjrzą się własnym wyborom i stłumionym pragnieniom. Dziecięcy bunt przypomni im, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów.

Debiut Estibaliz Urresoli Solaguren to czuły, delikatny film o akceptacji, pełen zachwytu dla różnorodności świata, w którym jest miejsce aż na 20 000 gatunków pszczół. Dlaczego zatem ogromne bogactwo sposobów, na jakie manifestuje się ludzka osobowość, płeć czy seksualność, tak często budzi sprzeciw? „20 000 gatunków pszczół” to także wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia.

Obsada

Sofía Otero, Patricia López Arnaiz, Ane Gabarain

Zwiastun

Gdzie grają?

Ładowanie
KinoPort
KinoPort

Gdańsk

KinoPort

Gdańsk

Jutro
23 maj
19:20

Opinie (7) 1 zablokowana

 • Opinia wyróżniona

  To film o ludziach

  Warto dostrzec zaprezenrowaną w filmie możliwą genezę lub sprzyjanie rozwarstwieniu osobowości dorastającego dziecka. Chłopiec z pomalowanymi paznokciami, zmuszanie przez matkę do pójścia na basenie do damskiej szatni, choć 10-latek broni się i zasłania wstydem, wpajanie, że "nie ma rzeczy dla chłopców" i "nie ma rzeczy dla dziewczynek" (w sensie, że nie trzeba zważać na swoją płeć). A i inni z rodziny, którzy zwracają się do dziecka raz w formie męskiej, zaraz potem w formie żeńskiej, tylko potegują problem. Oto nowoczesność wychowania. Nawet jeśli wiadomo, że natura różna jest, to zachowanie, zwlaszcza nowocześnie zgenderyzowanej mamy, tylko prowokuje i sprzyja problemom, które być może by nie zaistniały.

  • 15 11

 • Opinia wyróżniona

  Miękka, taka aksamitna opowieść (1)

  Polecam, można się przyjrzeć wielu sprawom w swoim własnym życiu
  Piękna sceneria, nietuzinkowa historia, nie nachalny wywód o narzucaniu schematów postrzegania własnej tożsamości

  • 6 1

  • Sądzę, że to raczej nie nachalny obraz o pozbawianiu dziecka jego tożsamości. Proszę przyjrzeć się mamie, ciotce, babce, które

   • 1 1

 • Opinia wyróżniona

  Piękny film o akceptacji (1)

  Bardzo czuły i delikatny obraz o dziecięcym odkrywaniu własnej tożsamości.
  Wzruszający i nie przegadany.
  Naprawdę warto zobaczyć!

  Poprzedni komentarz od Phil totalnie przekręca sens filmu - nikt nie zwracał się do dziecka raz jako chłopca raz jako dziewczynki - dziecko samo tak o sobie mówiło.
  Matka nie zmuszała go do wejścia do damskiej szatni i toalety, dziecko samo chciało tam iść.
  Tak rodzą się fałszywe opinie i przekłamania!

  • 5 0

  • Fałszywe spostrzezenia

   Nie podpisany raczy żartować. Jak to dziecko samo chciało iść do damskiej szatni? (zechciej proszę obejrzeć film ponownie). A może mama nie sprowokowała sytuacji, w której chłopiec miał się na basenie przy koleżance-rówieśniczce obnażyć i załatwić, a się tego wstydził? A może sam chciał, na początku filmu, by go nazywać, jak suczkę: "Koko"? Otóż nic z tego nie chciał! Doprawdy, czy sam do siebie zwracał się w obu formach? Naprawdę nie widać na filmie, jak rodzinka nazywa go raz po raz - odmienne? Film w pięknych sceneriach, wiarygodnie zagrany, oceniłem wysoko, bo na 8/10, ale obejrzałem ze zdrowym rozsądkiem, dostrzegając groźne następstwa rozszerzającej się gender-manii (nowej ideologii). To nie ja przekłamuję to, co film prezentuje.

   • 0 0

 • Opinia wyróżniona

  (1)

  Wiele widziałam filmów o tej tematyce. Nie mogę bez rozdrażnienia patrzeć na ten obraz. Rodzice mają swoje problemy i nie dostrzegają oczywistych rozterek swego syna. Powiem tak w skrócie: głupi ludzie mają głupie problemy. Dobra gra aktorska. Ale czy warto to zobaczyć... No nie wiem...

  • 1 1

  • Ludzie głupi mają zwykle problemy poważne.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdańsk

Helios Forum Gdańsk

Forum Gdańsk

15  filmów
na afiszu

Helios Alfa Centrum

Alfa Centrum

14  filmów
na afiszu

Helios Metropolia

Galeria Metropolia

13  filmów
na afiszu
26  filmów
na afiszu

Cinema1

Galeria Morena

15  filmów
na afiszu
6  filmów
na afiszu
5  filmów
na afiszu

Kino Muzeum

Muzeum II Wojny Światowej

9  filmów
na afiszu
14  filmów
na afiszu

Kino IKM

Instytut Kultury Miejskiej

4  filmy
na afiszu
Gdynia

Helios Riviera Gdynia

Centrum Riviera

16  filmów
na afiszu
16  filmów
na afiszu
Sopot

Multikino Sopot

Centrum Haffnera

19  filmów
na afiszu
Rumia

Multikino Rumia

Galeria Rumia

18  filmów
na afiszu