• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (1 opinia)

  • Kalendarz
    24 - 30 maja 2010
  • Lokalizacja
  • Bilety
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
REPLIKI FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH
GODZ. 20:15
24.05 - SKRZYDLATE ŚWINIE - reż. Anna Kazejak
25.05 - MAŁA MATURA 1947 - reż. Janusz Majewski
26.05 - CHRZEST - reż. Marcin Wrona
27.05 - WENECJA - reż. Jan Jakub Kolski
28.05 - JOANNA - reż. Feliks Falk
29.05 - ŚWIĘTY INTERES - reż. Maciej Wojtyszko
30.05 - MATKA TERESA OD KOTÓW - rez. Paweł Sala

Skrzydlate świnie:

Opowieść o grupie przyjaciół z niewielkiego miasteczka pod Poznaniem, Grodziska Wielkopolskiego, których połączyła wspólna pasja: futbol, a właściwie "aktywne kibicowanie piłkarskiemu klubowi". Łączy ich klub, dzieli sytuacja życiowa. Oskar Nowacki (lat 35) właśnie został ojcem. Wraz z bratem, Mariuszem (lat 25), sprzedaje dewocjonalia na terenie Bazyliki w Licheniu. Dziewczyna Mariusza, Basia (lat 22), towarzyszy chłopakom ze względu na miłość do kibicowania i resztki przywiązania do Mariusza, ale przede wszystkim przez fascynację Oskarem...

Mała Matura 1947:
Historia dojrzewania chłopca w okresie pierwszych powojennych lat, historia walki o jego duszę, którą toczą ze sobą biologia i polityka, natura i obyczaje, potrzeba wolności i opresja systemu. Do wyzwolonego Krakowa przyjeżdża ze Lwowa małżeństwo z dwojgiem dzieci, czternastoletnim Ludwikiem i pięć lat młodszą Hanią. Ludwik trafia do dobrego gimnazjum, nawiązuje przyjaźnie. Gdy przed czerwcowym referendum do Krakowa przyjeżdża Stanisław Mikołajczyk, Ludwik zamieszany przypadkowo w uliczną burdę zostaje aresztowany. W burzliwych czasach, w jakich dorasta, sprawy błahe i głupie wciąż ocierają

Chrzest:
Michał ma to, o czym marzył: piękną żonę Magdę, nowonarodzonego synka, niezłą pracę. Sprowadza Janka - przyjaciela z dawnych lat, aby został ojcem chrzestnym dziecka. To tylko początek planu Michała, który prosi przyjaciela, by zainteresował się jego żoną... Początkowo plan spełnia się, ale Michałowi coraz trudniej się z nim pogodzić.
Michał wie, że jego głęboko skrywana przeszłość nieuchronnie upomni się niego, a Janek będzie musiał podjąć decyzję, której skutków nigdy nie zapomni.

Wenecja:

Marek kocha Wenecję. W jego rodzinie jeździ się do "wodnego miasta" od pokoleń. W Wenecji spędzali czas pradziadkowie, dziadkowie, rodzice Marka, a nawet jego 14 - letni brat Wiktor. Marek ma 11 lat, zna na pamięć nazwy wszystkich placów i ulic w Wenecji, ale nigdy nie był w ukochanym mieście.
Nadchodzi lato 1939 roku. Te wakacje mają spełnić wielkie marzenie chłopca. Niestety, nasila się konflikt z Niemcami, ojciec Marka trafia do armii, zaś chłopiec ląduje w Zaleszczykach nad Sanem, w rozległej willi ciotki Weroniki.

Joanna:
II wojna światowa. Ocaloną z łapanki siedmioletnią Różę znajduje kelnerka, Joanna. Postanawia przygarnąć dziewczynkę. Dzięki podjętym środkom ostrożności, nikt niczego nie podejrzewa. Niespodziewanie, w środku nocy do mieszkania Joanny wpada Kripo, dwóch polskich policjantów i niemiecki major. Róża na szczęście chowa się na czas. Joanna wpada w oko niemieckiemu oficerowi, który pożycza od niej francuskie wydanie powieści "Czerwone i czarne" Stendhala. Gdy po kilku dniach wraca zwrócić pożyczoną książkę, od strony kuchni dobiega cichy kaszel, zdradzający obecność dziewczynki...

Święty interes:

Dwaj bracia, Leszek i Janek, wracają do rodzinnej wsi na pogrzeb dawno niewidzianego ojca. Leszek wyjechał kilkanaście lat temu do Szwecji, ożenił się z piękną, młodą Tajką i nie utrzymywał prawie żadnych kontaktów z ojcem. Janek prowadzi kawalerskie życie w Krakowie, ale i on niechętnie zaglądał do zapyziałej, podgórskiej wioski. Pogrzeb zmusza obu do powrotu i włączenia się w nieprzyjemny, nieco dziwny (zwłaszcza dla azjatyckiej żony Leszka) obrzęd. W chwili, gdy okazuje się, że ojciec całą ziemię i dom przekazał fundacji, pozostawiając tylko jakieś graty i rozklekotany seledynowy samochód - Warszawa M-20 w stodole, ich irytacja i gniew sięgają szczytu. Jednak mieszkańcy wsi wykazują niezrozumiałe i bardzo nachalne zainteresowanie losami niesprawnego pojazdu...

Matka Teresa od Kotów:

Wstrząsający zapis zbrodni jakiej dokonali dwaj młodzi chłopcy (12 i 22 lat),
dopuszczając się zabójstwa własnej matki. Film pokazuje okres 12 m-cy przed ich
aresztowaniem, zwłaszcza kilka ostatnich dni i czas śledztwa aż do zatrzymania przez
Policję. Autor nie skupia się na wątku sensacyjnym, lecz stara się skoncentrować na
warstwie psychologicznej, odtwarzając atmosferę domu rodzinnego, portrety
psychologiczne braci i ich matki- przyszłej ofiary...

W tle widzimy środowisko, w którym żyła ta na wskroś zwyczajna, skromna rodzina.
Nic nie wskazywało, że dojdzie do tragedii. Nie będzie w tym filmie epatowania okrucieństwem, ani brutalnej dosłowności, mimo to autor nie rezygnuje ze środków artystycznych, jakimi posługuje się kino sensacyjno- kryminalne. Scenariusz filmu oparty jest na faktach.

Opinie (1)

  • szału nie było....

    Widziałam ten film wczoraj na festiwalu. Chciałam go zobaczyć, bo miałam ochotę na dobre kino psychologiczne. Film był najzwyczajniej nudny. Osoby siedzące obok mnie, z jednej i z drugiej strony, spały. Mi podobał się początek (pierwszych parę minut), potem było już gorzej i gorzej.... Choć sam pomysł i koncepcja wydają się fajne. Najlepsza była ostatnia scena, kiedy to akcja wraca do policyjnej furgonetki, przywieźli ich do więzienie, kobiety śpiewają folk, młodszy brat widzi matkę itd.
    W trzech słowach: SZAŁU NIE BYŁO :-(

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.