• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Bunt Janion

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
maj 20

poniedziałek, godz. 18:00

bilety 29,90 zł
przedsprzedaż 19,90 - 27,90 zł
Kultura Miejska, Nowa Synagoga we Wrzeszczu oraz portal Wrzeszcz.info.pl zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego "Bunt Janion" w reżyserii Agnieszki Arnold

w środę, 3 marca 2010 o godz.18.00 do Nowej Synagogi przy ul. Partyzantów 7 (była Szkoła Muzyczna)

W dyskusji po filmie udział biorą:
Agnieszka Arnold, reżyserka filmu
prof. Ewa Graczyk, dyrektorka Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego
Katarzyna Czeczot, historyczka literatury, doktorantka prof. Marii Janion w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie
Monika Popow, historyczka literatury, doktorantka na Wydziale Nauk Społecznych. Uniwersytetu Gdańskiego

Spotkanie poprowadzi Lidia Makowska, kulturolożka , badaczka i aktywistka na rzecz zmiany społecznej, współinicjatorka Kultury Miejskiej, Inicjatywy Indeks 73 oraz portalu Wrzeszcz.info.pl

W filmie Maria Janion mówi: Jeśli ruch emocjonalny nie przekształcił się dotąd w ruch intelektualny tak, jak to miało miejsce w Wielkim Romantyzmie, to stwierdzić można, że to, co dzieje się w kulturze, zatrzymało się na poziomie małego romantyzmu krajowego, romantyzmu popularnych stereotypów i wzruszeń. Podobna diagnoza wymaga działania. Przede wszystkim przetworzenia niebywałego rozmachu emocjonalnego i ekspresyjnego w wielki ruch intelektualny.

Film Agnieszki Arnold jest pretekstem do rozmowy na temat kondycji współczesnego ruchu intelektualnego w Polsce. Maria Janion upomina się o tych i o te, których historia została i jest zapominana. Czyj głos jest dzisiaj reprezentowany w sferze publicznej? Czyja historia staje się historią powszechną, mainstreamową, zakorzenioną w powszechnej świadomości, a czyja powoli ulega zatarciu? Jak możemy przywrócić wyparte głosy?

Będziemy o tym rozmawiać w Gdańsku, w mieście, w którym Maria Janion pracowała przez ponad dekadę, wychowała całe pokolenie uczniów. W mieście-palimpseście, na którym kolejne warstwy historii układają się zgodnie z dominującym układem sił; zatarła się jego herstoria, historia mniejszości. W mieście, w którym obywatelski Solidarnościowy zryw milionów Polek i Polaków sprowadzony został do Romantycznej Legendy.

Rozmawiać będziemy w Nowej Synagodze we Wrzeszczu, pamiętając, że w Gdańsku zaginęła symboliczna pamięć o jego żydowskich mieszkańcach - nawet miejsce po getcie przy Mysiej do tej pory nie zostało upamiętnione choćby tablicą.

Ważnym wątkiem rozmowy będzie zestawienie dwóch legend Marii Janion. Tej gdańskiej, spopularyzowanej przez jej uczennice i uczniów, występujących w filmie Agnieszki Arnold: prof. Małgorzatę Czermińską, prof. Ewę Nawrocką, prof. Stanisława Rośka, prof. Zbigniewa Majchrowskiego, pisarza Pawła Huelle. Skonfrontujemy ją z recepcją Marii Janion w Warszawie: interpretatorką romantyzmu, komentatorką poszukującą nowego języka do opisu rzeczywistości, Patronką ruchu feministycznego. To przecież Pani Profesor przypomina nam, że rewolucja jest kobietą.

Spotkanie jest jednym z wydarzeń towarzyszących trójmiejskiemu Solidarnemu Marszowi Kobiet 2010, który rozpocznie się w sobotę 6 marca o godz. 12.00 na Placu Solidarności w Gdańsku. Jego tematem jest dyskryminacja ekonomiczna kobiet. Marsz otworzą prof. Ewa Graczyk i Henryka Krzywonos-Strycharska

Film dokumentalny "Bunt Janion", 60 min, 2005 r. reżyseria Agnieszka Arnold

Film dokumentalny poświęcony dziełu i osobie najwybitniejszej badaczki literatury i kultury romantyzmu, prof. Marii Janion. Pani profesor dzieli się w filmie refleksjami na temat najważniejszych problemów współczesności oraz własnej egzystencji. Mówi o pracy naukowej, swoim stosunku do literatury. Przede wszystkim jednak poddaje krytyce i polemizuje z żywą do dzisiaj mitologią polskiego patriotyzmu, skłonnością do martyrologii, mesjanistycznej ułudy i cierpiętnictwa. Opowiada także o współpracy z drugim obiegiem, podpisaniu w 1979 r. aktu założycielskiego Towarzystwa Kursów Naukowych, działalności studentów pod Stocznią Gdańską podczas strajków w sierpniu 1980r. W grudniu 1981 r. prof. Janion brała udział w Kongresie Kultury Polskiej. W programie fragment jej wystąpienia poświęconego ocenie wydarzeń w Stoczni Gdańskiej. Wśród uczestników kongresu byli także: Jerzy Waldorff, Adam Hanuszkiewicz, Zofia Kucówna. Obrady kongresu zostały przerwane po wprowadzeniu stanu wojennego. Prof. Maria Janion stworzyła własną oryginalną szkołę polskiej humanistyki. Wykształciła co najmniej 3 pokolenia nowoczesnych, wybitnych humanistów. W filmie wypowiadają się też jej dawni studenci, którzy dziś sami zajmują się pracą naukową. Dzielą się wrażeniami z uczestnictwa w organizowanych przez p. profesor spotkań z udziałem osobowości ze świata kultury. Dr Ewa Nawrocka mówi o przygotowaniach do wieczorów z Gunterem Grassem, Jerzym Grotowskim. Przypomina ponadto sprawę prof. Janion, którą próbowano usunąć z Uniwersytetu Warszawskiego w 1968 r. za tzw. rewizjonizm. W programie wystąpili także: prof. Zbigniew Majchrowski, który wspomina spotkanie z Mironem Białoszewskim, oraz Paweł Huelle, który opowiada o wspaniałym klimacie tych wieczorów i wyniesionych z nich doświadczeń i wrażeń. Ten ostatni sięga wspomnieniami do interesujących wykładów z literatury prowadzonych przez prof. Janion. W rozmowie z Kazimierą Szczuką będzie mowa o wątkach feministycznych w twórczości Marii Janion i roli kobiet w społeczeństwie.

Opinie