• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Teoria wszystkiego
6.0
21 ocen
2 godz. 3 min.
produkcja: Wielka Brytania
gatunek: Biograficzny, Dramat
reżyseria: James Marsh    scenariusz: Anthony McCarten
premiera: 30 stycznia 2015 (Polska)
7 września 2014 (Świat)

Opis filmu

Film opowiada historię genialnego naukowca Stephena Hawkinga - rozwoju jego choroby, rodzącego się uczucia do Jane, a w końcu rozpadu ich małżeństwa.

Obsada

Eddie Redmayne, Felicity Jones, Charlie Cox, Emily Watson, Simon McBurney, David Thewlis, Maxine Peake, Harry Lloyd

Zwiastun

Opinie (19)

  • właśnie obejrzałem (3)

    znakomity film dla ludzi myślących! podkreślam myślących i z horyzontami, bo szukający idola ateiści mogą się rozczarować. przede wszystkim wielkie emocje i wzruszenia. jestem przekonany, że po obejrzeniu wzrośnie w odbiorcach cnota/cecha pokory. u mnie się sprawdziło. polecam!

    • 6 15

    • ???

      Znaczy że ateiści nie myślą? Właśnie dlatego, że myślimy nie wierzymy w boga. Durny komentarz.

      • 11 5

    • Film o przesłaniu uniwersalnym (1)

      Nie chciałbym być niegrzeczny, ale pod koniec filmu dobitnie zostało podkreślone ateistyczne przekonania Stephena, więc albo nie obejrzałeś go do końca, albo to zwykłe "rżnięcie głupa". Ja sam jako agnostyk nie mam żadnego problemu ani z osobami wierzącymi ani tym bardziej z niewierzącymi. Ponadto uważam, że wielkość człowieka nie mierzy się poprzez jego zapatrywania religijne, tylko poprzez dokonania i dlatego on jako symbol niezłomności i woli walki, może być idolem dla każdego, bez względu na wyznawaną wiarę lub jej brak. Film ma przesłanie bardzo uniwersalne, czysto ludzkie, którego uosobieniem jest główny bohater i jego żona, dlatego też osoby religijne nie powinny czuć żadnego dyskomfortu w tym względzie. Film bezapelacyjnie wart polecenia. KAŻDEMU.

      • 14 1

      • Racja

        Święta racja. Notabene, w filmie jego żona jest z kolei osobą wierzącą, więc to tylko dowodzi, że pewne wartości są dla osób wierzących i niewierzących wspólne. Jeden z lepszych filmów biograficznych!

        • 5 0

  • ŚWIETNY FILM

    Bardzo Oskarowy,ceikawa historia, łapiaca za serce,świetnie się ogląda;cudowna muzyka, piękne zdjęcia.A główni bohaterowie zagrali tak,że oboje zasługują na Oskara!polecam, tym, którzy lubia dobre kino

    • 11 5

  • cudowny

    Życie pisze najpiękniejsze historie! Świetny !

    • 9 1

  • Godny polecenia

    Dawno nie widziałam tak dobrze zrobionego filmu pod względem aktorskim, muzyki, oświetlenia ,,,, dla mnie jeden z lepszych filmów z ostatnich kilku miesięcy.

    • 10 2

  • Nadspodziewanie ujmujący i dojrzały

    Nie chciałbym się powtarzać, dlatego tylko przytoczę swoją obszerniejszą opinię-ogląd jaką zawarłem jakiś czas temu na Facebooku odnośnie tego filmu. Mam nadzieję, że dla wszystkich niezdecydowanych o zamiarze wybrania się na ten konkretny seans będzie ona pomocna.

    "Czas. To pojęcie umiejętnie definiuje, zarówno w wymiarze naukowym jak i symbolicznym, film "Teoria wszystkiego". Film stanowiący biografię Stephena Hawkinga, uznanego i cenionego na świecie astrofizyka, eksperta z dziedziny kosmologii i popularyzatora nauki, opartego na podstawie wspomnień jego byłej żony - Jane Wilde. Tu czas dla obojga stanie się punktem odniesienia. Dla nich bowiem każdy rok, dzień, a nawet sekunda okażą się mieczem Damoklesa.

    "Teoria wszystkiego" ogniskuje uwagę widza przede wszystkim na życiu osobistym naukowca, anonsując jedynie za pomocą krótkich klisz jego perypetie kariery zawodowej. Za to w sposób ujmujący obrazuje retrospekcję nierównej walki o związek, na który swoje wyniszczające piętno odciśnie choroba bohatera. Choroba wobec której medycyna okaże się bezradna - stwardnienie zanikowe boczne charakteryzujące się postępującą atrofią mięśni i degeneracją układu nerwowego, które równocześnie będzie zaczynem do stopniowego i konsekwentnego rozpadu jego małżeństwa. Film w tym względzie umiejętnie gra na emocjach widza poprzez wyraźne zarysowane portrety psychologiczne postaci - na tej płaszczyźnie w tle całej historii toczy się interesujący spór pomiędzy wartościami dwóch abstrakcji: uczucia i intelektu. To konsekwencja osobliwej relacji jaki tworzą Jane i Stephen.

    Ona, stanowiąca emanacje niespożytej energii, niezłomności i irracjonalnej nadziei, w sposób naturalny przejmuje inicjatywę w związku i de facto staje się jego motorem napędowym. Czas jednak w ich wypadku okazuje się bolesnym weryfikatorem - coś co miało trwać dwa lata przeciąga się w nieskończoność. W miarę trwania małżeństwa bardziej niż z chorobą męża zaczyna mocować się sama ze sobą. Zmagająca się z trudami codzienności i narastającym niespełnieniem zaczyna szukać ratunku w wierze. Pomoc i oparcie znajduje w organiście kościelnym i przyjacielowi domu, co daje podglebie do rodzącej się namiętności.

    On z kolei, któremu choroba metodycznie odbiera sprawność fizyczną powoli żegna się z rolą ojca, męża i głowy rodziny. Nie odbiera mu jednak najcenniejszego - sprawności umysłowej. Błyskotliwością i żartem sytuacyjnym próbuje na swój sposób oswoić tragiczne położenie w jakiej się znalazł. W końcu autor naukowego bestselleru "Krótkiej historii czasu", żyjąc z wyrokiem śmierci i mając świadomość, że każdy kolejny dzień może być dla niego tym ostatnim, postanawia cały swój intelektualny wysiłek poświęcić temu, aby za pomocą języka matematyki stworzyć teorię wyjaśniającą sens i cel wszystkiego - teorię wszystkiego. Pojęcia swoistego absolutu, w którym nie ma miejsca dla Boga i wierzeń.

    Film wbrew pozorom nie epatuje egzaltacją cierpienia. Przeciwnie - to właśnie w sytuacjach zwykłych i przyziemnych ilustruje się dramat tych dwojga ludzi. To zasługa przede wszystkim przekonujących kreacji Felicity Jones i Eddiego Redmayne'a. Dzięki ich grze i spokojnej narracji, ekranizacja biografii naukowca nie wydaje się być podkoloryzowana i przerysowana, ale bardziej naturalna, ludzka i tym samym - wiarygodna. Mimo całego tragizmu jest to film z wyraźnym krzepiącym przesłaniem, które można sprowadzić do cytatu z Roosevelta: "Odwaga to nie posiadanie siły, aby iść przed siebie, to kroczenie naprzód gdy sił brak". A jaki dalszy ciąg napisze życie Stephenowi Hawkingowi? Czas pokaże."

    Źródło: https://www.facebook.com/dawid.foks.10/posts/1541601782783613

    • 34 2

  • Inspirujący

    Film z klasą. Bez holywoodzkiego, taniego efekciarstwa i skupiający się na rzeczach naprawdę wartościowych, tych istotnych. Ten film mimowolnie dużo mówi o ludziach, o nas samych.

    • 10 2

  • Wspaniała historia o miłości i oddaniu..

    ..o życiu obdarzonego wielkim umysłem człowieka i obdarzonej ogromną siłą i wytrwałością żony, bez której pomocy z pewnością by tak wiele nie osiągnął. Warto.

    • 9 1

  • kup bilet i obejrzyj :)

    nie musi być efekciarsko by zrobić dobry film ..... zachęcam do obejrzenia tego filmu: dobra gra aktorów, dialogi i to wszystko oplecione muzyka z dozą humoru. Ne ma lipy, nie mam nudy - jest dobry film

    • 7 1

  • film godny uwagi!

    Piękny, wartościowy, zabawny!

    • 8 1

  • ??? Nuda.

    Jak dla mnie - męczarnia :( Widziałam wiele filmów "biograficznych" ale ten był zdecydowanie najgorszy. Długi, bez wyrazu, nie poruszył, nie zaskoczył. Ciekawsza i bardziej porywająca była dla mnie notka na wikipedii niż spędzenie ponad 2 godzin na oglądaniu filmu.

    • 2 13

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdańsk

Helios Forum Gdańsk

Forum Gdańsk

14  filmów
na afiszu

Helios Alfa Centrum

Alfa Centrum

12  filmów
na afiszu

Helios Metropolia

Galeria Metropolia

12  filmów
na afiszu
23  filmy
na afiszu

Cinema1

Galeria Morena

14  filmów
na afiszu
6  filmów
na afiszu
8  filmów
na afiszu

Kino Muzeum

Muzeum II Wojny Światowej

8  filmów
na afiszu
13  filmów
na afiszu

Kino IKM

Instytut Kultury Miejskiej

3  filmy
na afiszu
Gdynia

Helios Riviera Gdynia

Centrum Riviera

14  filmów
na afiszu
17  filmów
na afiszu
Sopot

Multikino Sopot

Centrum Haffnera

22  filmy
na afiszu
Rumia

Multikino Rumia

Galeria Rumia

19  filmów
na afiszu