• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Powstanie Warszawskie
7.0
73 oceny
1 godz. 16 min.
produkcja: Polska
gatunek: Wojenny, Dramat
scenariusz: Joanna Pawluśkiewicz
premiera: 9 maja 2014 (Polska)

Opis filmu

Pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.

Obsada

Michał Żurawski, Maciej Nawrocki, Mirosław Zbrojewicz, Agnieszka Kunikowska, Ewa Kania, Antoni Królikowski, Jacek Czyż, Jan Aleksandrowicz-Krasko

Zwiastun

Opinie (38) 7 zablokowanych

  • meeega porażka (1)

    i tyle, nie warto iść na to do kina!

    • 4 10

    • MEEEEGA BETON

      Cóż, są różne wrażliwości. Proponuję "Godzillę". Zapewne jest meeeega dobry.

      • 1 1

  • Niestety nie polecam samego filmu jak i Multikina ...Czas reklam przed filmem ok 27 minut ....

    Zaprosiłem na film starsze osoby z najbliższej rodziny zachęcony pozytywnymi opiniami...

    Niestety mimo szczytnego celu film niestety nie zachwyca.
    Chciałem dowiedzieć się coś więcej niż z lekcji historii czy opowieści lub książek niestety to nie nastąpiło...

    Pomijając samą treść filmu (możliwe ,że subiektywną) za skandaliczne uważam czas reklam w Multikinie Gdańsk przed samym filmem - trwały ok 27 minut !

    Nikt nie szanuje osób starszych i chorych , które w WIĘKSZOŚCI stanowiły widownię narażając na reklamy i zapowiedzi filmów... które nie miały końca :(

    TO ISTNY ABSURD - PŁACISZ ZA BILET ŚREDNIO 20 ZŁ I JESTEŚ JESZCZE ZMUSZONY !!! DO OGLĄDANIA REKLAM TRWAJĄCYCH PRAWIE PÓŁ GODZINY CZYLI WIĘCEJ NIŻ 1/3 FILMU !!! OD TEGO ROBI SIĘ NIEDOBRZE !!!

    Szczerze - zastanówcie się czy nie lepiej wybrać się na spacer...

    • 13 0

  • Jeśli chodzi o kroniki z powstania warszawskiego, to jedźcie koniecznie do Muzeum Powstania w Warszawie. Jest tam sala kinowa i filmy są odtwarzane w pętli. Naturalne, niekolorowe, takie jak powstały. Dla mnie jest to niesamowite przeżycie. Za każdym razem jak tam jestem beczę jak bóbr. Dla mnie to niepowtarzalne świadectwo najpiękniejszych ludzkich cech. Jasne, że nigdy nikt nie powinien być zmuszony do takiej desperacji, ale te kroniki pokazują prawdę tych ludzi wpakowanych w wojnę, którzy zrobili to, co uważali w tym momencie za najważniejsze i najszlachetniejsze. Obyśmy zawsze o nich pamiętali i zrobili wszystko, żeby nikt już nigdy nie musiał dawać takiego świadectwa.

    A jeśli chodzi o reklamy przed seansem. Popieram protest i spóźniam się ok. 25 minut.
    Pozdrawiam!

    • 7 0

  • dialogi

    uważam, że większośc dialogów Karola i Witka była niepotrzebna, film bez nich byłby lepszy

    • 5 0

  • ;-)

    wcale nie:)oceniam film nie wątki patriotyczne:)to moja subiektywna opinia;-)

    • 0 1

  • aw15 (1)

    Chwała Bohaterom, ci, co dali rozkaz do tego beznadziejnie bezsensownego zrywu w wyniku którego 200.000 ludzi do piachu poszło nie zostali do tej pory osądzeni.

    • 3 6

    • niewiele wiesz...

      Nie chodzi o to, czy rozkaz dali czy nie. Gdyby Czerwonoarmiści wkroczyli na tereny, gdzie byli Ci młodzi przyszli powstańcy A ROZKAZU BY NIE BYŁO to zginęło by jeszcze więcej ludzi w bardziej okrutny sposób (tak jak po powstaniu: często zamęczonych w kazamatach UB). Chodzi o to, że przez zakłamanych Anglików (mam tu na myśil osoby decyzyjne z ówczesnego rządu Anglii) i tak samo lub bardziej zakłamanych Amerykanów (także mam na myśli nie-Żołnierzy a osoby tj. F.D.Roosevelt) rozkaz rozpoczęcia powstania został WYDANY ZA PÓŹNO. W moim odczuciu przynajmniej o miesiąc, jeśli nie 2 lub 3. W czasie kiedy był W KOŃCU przez wiecznie wachającego się z decyzjami Bora-Komorowskiego to Rosjanie (oraz Żydzi, Ukraińcy i inna mniejszość ze wschodu krocząca z Armią Czerwoną) zdążyła już podejść pod Warszawę, PRZY OKAZJI co ważne z artylerią przeciwlotniczą, a więc samoloty alianckie takie czy inne ryzykowały, że "przypadkowo" wujek Sam (stalin) je zestrzeli. Druga sprawa, że zbyt późne wydanie rozkazu spowodowało to, że prawie cały plan akcji "Burza" "wziął w łeb" -bo decyzje wydawał wachający się palant, zamiast np. Gen."Niedźwiadek", lub Gen."Nil", którzy nie mieli wtedy tyle do powiedzenia. Akcja "Burza" miała m.in. za zadanie "zabezpieczenie" terenów przed Armią Czerwoną, żeby kiedy ona przyjdzie zastała Polskę wraz z jej prawowitymi Gospodarzami -Polakami z AK i NSZ, którzy całą II Wojnę na tych terenach walczyli o Polskę z Niemcami. Sprawa jest bardziej skomplikowana, bo decyzje aliantów zmieniły się co do Polski dość drastycznie po śmierci Gen. Sikorskiego, który ponoć na piśmie miał zapewnienie od Roosevelt'a i Churchila pomoc finansową, militarną i jakokąlwiek w celu aby Polska była suwerenna, niepodległa i wolna. Gdy Gen. Sikorski został zamordowany (pomińmy już czyimi rękami) przy dobrowolnym przyzwoleniu aliantów te plany co do niepodległej dla Polaków Polski przestały się liczyć. Tylko, że nikt tego W PORĘ nie powiedział... -ani Spadochroniarzom od Gen. Sosabowskiego, ani polskim pilotom, ani tym Cichociemnym co walczyli za Bugiem myśląc, że mają wsparcie w Anglikach i Amerykanach...

      • 0 0

  • Czapki z głów!
    Operatorom z powstania i twórcom współczesnej wersji: reżyserowi, tym co nadali kolory i tym, co odczytali głosy mówiących w filmie z ruchu warg. Może i dialogi braci nie są do końca naturalne, ale zamysł i kierunek dobry. Film jest wspaniały. Powinien jeździć po całym świecie. Po 1 pokazywać jak Polacy robią filmy! Po drugie pokazywać jaka naprawdę jest wojna, nawet ta najsprawiedliwsza ( bo powstanie warszawskie to była sprawiedliwa wojna) przynosi rozpacz i zniszczenie, kończy się ruiną i nikt w niej nie wygrywa. Jeszcze raz gratuluję pomysłu i już czekam na "Miasto 44". Młodzież szkolna, która też była w kinie, również czeka.

    • 6 1

  • Film powinien być obowiązkowy w szkołach.

    W czasach kina akcji dziwny jest odbiór filmu dokumentalnego w kinie. Lecz po kilkunastu minutach film wciąga, zarówno obraz jak i dialog. Wartościowy i prawdziwy, oddaje klimat strasznej wojny... Jest ślub, rozrywka, posiłki i zwyczajne życie wspaniałych Polaków walczących o WOLNOŚĆ.

    • 3 2

  • 10/10 po wielokroć (1)

    byłem, oglądałem i byłem wstrząśnięty. Dopiero teraz zrozumiałem czym jest wojna, czym było Powstanie, czym w ogóle jest życie w czasie wojny. Żaden, ale to żaden film jaki widziałem o wojnie nie był w stanie w przybliżeniu oddać tej atmosfery. Płonąca jak gigantyczne ognisko kamienica z rozdzierającymi krzykami płonących wewnątrz ludzi przedstawia to, co tylko czytałem w książkach a czego teraz doznałem jakbym sam był świadkiem - to bolało. Jak bardzo żal mi było tych wszystkich, którzy żyli w tym czasie w Warszawie i wielu innych okupowanych lub bombardowanych miastach Polski, Europy. Może i dobrze, że film jest właściwie o tle, zapleczu powstania, o zwykłych ludziach i żołnierzach idących do walki lub akurat z niej wracających, o tych wszystkich, dzięki którym można było stawić jakikolwiek opór Niemcom. Wstrząsające jest też to, że w sumie to wszystko było tak niedawno. Tak niedawno niemieckie bestie mordowały cywili na rozkaz, rosyjscy sołdaci mordowali na wschodzie wtedy i wiele lat później. Teraz trwa czas wymazywania pamięci o tych zdarzeniach - czy koło historii musi zatoczyć się ponownie?
    Dialogów Witka i Karola faktycznie mogłoby nie być, ale rozumiem intencję twórców - jest to nić zszywająca wszystkie fragmenty i jakby forma lektora tłumaczącego to co widzimy. Ten element może być istotny dla tej części widzów, którzy mało lub w ogóle nie mają pojęcia o Powstaniu Warszawskim czy II Wojnie Światowej w ogóle. Z biegiem czasu, niestety takich właśnie będzie przybywać dzięki polityce edukacyjnej tego rządu.

    • 8 2

    • świetna ocena

      zgadzam się - moje odczucia są bardzo podobne.

      • 2 0

  • Film to film

    A porównał ktoś ilość mieszkańców całej Warszawy do biorących udział w powstaniu, z czego większość robiła z zemsty na okupancie za stratę bliskich, mienia itp. - to jest odpowiedz na 90% patryjotyzmu

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Gdańsk

Helios Forum Gdańsk

Forum Gdańsk

23  filmy
na afiszu

Helios Alfa Centrum

Alfa Centrum

18  filmów
na afiszu

Helios Metropolia

Galeria Metropolia

18  filmów
na afiszu
25  filmów
na afiszu

Cinema1

Galeria Morena

17  filmów
na afiszu
9  filmów
na afiszu
12  filmów
na afiszu

Kino Muzeum

Muzeum II Wojny Światowej

6  filmów
na afiszu
16  filmów
na afiszu

Kino IKM

Instytut Kultury Miejskiej

3  filmy
na afiszu
Gdynia

Helios Riviera Gdynia

Centrum Riviera

20  filmów
na afiszu
16  filmów
na afiszu
Sopot

Multikino Sopot

Centrum Haffnera

21  filmów
na afiszu
Rumia

Multikino Rumia

Galeria Rumia

20  filmów
na afiszu