wyszukiwanie

Imprezy i wydarzenia

Impreza już się odbyła.

prześlij artykuł drukuj artykuł

Metropolis

data: 23 maja 2008 (piątek)
godzina: 20:30
miejsce:

Wyspa Ołowianka

organizator: Grupa KOMBINAT
bilety: 10 - 60 zł
sprzedaż: szczegóły w opisie
Z okazji Święta Miasta GDAŃSKA odbędzie się jedyny i wyjątkowy pokaz odrestaurowanej kopii filmu Metropolis (1927) Fritza Langa – 23 maja 2008 r. – w Gdańskim Centrum Muzyczno-Kongresowym. Organizatorem tego wydarzenia jest firma 4FUTURE. O wyjątkowości tego pokazu stanowi zestawienie pierwotnej, pełnej wersji Metropolis /uzupełnionej o fragmenty, które na przestrzeni lat zostały uszkodzone/ z nową interpretacją muzyczną filmu.


To wielkie dzieło początku wieku o przełamywaniu barier i wyzwaniach, jakie niesie rozwój cywilizacji, jest symbolem jednoczenia się różnych kultur i ludzi wokół wspólnych idei. Dlatego tak idealnie w film z 1927 roku wkomponowuje się muzyka wyśmienitego, współczesnego kompozytora Abla Korzeniowskiego, który zaledwie 12 lat temu ukończył studia instrumentalne (wiolonczela), a w 2000, z wyróżnieniem, studia kompozycji u Krzysztofa Pendereckiego, na Akademii Muzycznej w Krakowie. Tam też od 1999 do 2001 był asystentem na wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki.

Jego utwory były wykonywane podczas najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Mołdawii, na Ukrainie i Białorusi. Jest autorem muzyki do wielu sztuk teatralnych i filmów - fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Spośród jego wielu prestiżowych nagród wyszczególnić należy nasze lokalne wyróżnienie: Nagrodę Indywidualną - Lwy Gdańskie - za muzykę do filmu Duże zwierzę na XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Muzyka do Metropolis jest monumentalną 147-minutową kompozycją na 90 osób orkiestry symfonicznej, 60 osób chóru i 2 głosy solowe. I jest mistrzowską realizacją wizji reżysera filmu - Fritza Langa, który po podróży do Nowego Yorku stworzył obraz miasta przyszłości, zachwycający swoją nowoczesnością i rozmachem, a jednocześnie ukazujący patologię społeczeństwa zamkniętego w labiryncie postępu technicznego. Po prawie osiemdziesięciu latach, kiedy Nowy York przemienił się w tragiczną ikonę nowego wieku, Metropolis stało się nagle bliższe, niż kiedykolwiek przedtem. Jego przekaz widziany w świetle dzisiejszym brzmi: "Żyjemy w strachu, nasze umysły, domy i miasta stały się naszym więzieniem. Zło uczynione innym obraca się przeciwko nam". Powodem do napisania nowej muzyki do Metropolis była właśnie chęć pokazania demonów przeobrażającego się na naszych oczach świata.

Pokaz filmu odbędzie się na świeżym powietrzu, przy wykorzystaniu najnowszej techniki cyfrowej na wielkich ekranach, a towarzyszyć mu będzie koncert na żywo Orkiestry Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Andrzeja Korzeniowskiego oraz Państwowego Chóru Filharmonii w Mińsku wraz z solistkami: Ania Witczak i Kasia Nowicka – Nowika.

przeczytaj także:

sortuj: rosnąco  | pokaż widok standardowy

opinie (razem: 6)

zgłoś do moderacji opinię 1058619 2008-05-13 10:57 Bilety

gdzie można je kupić?

oknik

popieram opinię 0 / nie zgadzam się 0

zgłoś do moderacji opinię 1058620 2008-05-13 23:55 B I L E T Y !!!

na bileteria.pl oraz w kasach Polskiej Filharmoni Bałtyckiej.

Wierny Widz

popieram opinię 0 / nie zgadzam się 0

zgłoś do moderacji opinię 1058621 2008-05-17 18:07 na żywo?

info ze strony filharmonii:
Film nakręcony w 1927 roku przez niemieckiego reżysera Fritza Langa. Film, który już od niemal stulecia stanowi inspirację dla pokoleń twórców filmowych, został całkowicie odrestaurowany, a symfoniczna ścieżka muzyczna Abla Korzeniowskiego nagrana na nowo w standardzie Dolby Surround 5.1 Nowa edycja filmu trwa 118 minut, zawiera odnalezione (zaginione po wojnie) sceny, a także krótkie opisy tych fragmentów, które zostały wycięte, wbrew woli reżysera, niedługo po premierze filmu w 1928 roku.

może mnie ktoś oświeci - "nagrana na nowo w standardzie Dolby Surround 5.1" i "na żywo" to chyba dwie różne rzeczy... a może się mylę??

MS

popieram opinię 0 / nie zgadzam się 0

zgłoś do moderacji opinię 1058622 2008-05-18 14:30

Metropolis z muzyka Korzeniowskiego widzialam 4 lata temu w Cieszynie w ramach Nowych Horyzontów - nic nowego nie wymyślił?

nigeria

popieram opinię 0 / nie zgadzam się 0

zgłoś do moderacji opinię 1058623 2008-05-22 12:57

Przedsięwzięcie godne polecenia! Muzykę będzie wykonywana przez Orkiestrę PFB w czasie projekcji filmu

skrzypaczka

popieram opinię 0 / nie zgadzam się 0

zgłoś do moderacji opinię 1058624 2008-05-23 13:36

kobieto - takie rzeczy pokazuje się na tyle rzadko, że ciężko powiedzieć, żeby się miało po kilku pokazach w ciągu kilku lat przejeść. to nie rubik, który klaszcze wszędzie i zawsze to samo od lat.
fakt, że artyści pokazują swoje projekty na przestrzeni dłuższego okresu nie znaczy jeszcze, że w międzyczasie nie tworzą niczego nowego.

polecam MYŚLENIE - zdaje się, że nie praktykujesz.

p od k

popieram opinię 0 / nie zgadzam się 0

dodaj swoją opinię