• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

LGBT Film Festival (17 opinii)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

LGBT Film Festival od lat niezmiennie cieszy się dużym uznaniem ze strony widowni. Organizowany corocznie przybliża dla wielu niewygodne tematy, a prezentowane dzieła podejmują problematykę LGBT w sposób formalnie interesujący, nietuzinkowy. Ósma edycja nie będzie się pod tym względem różnić od wcześniejszych - siedem pełnometrażowych produkcji złoży się na spójny przegląd filmów, których najważniejszym zadaniem pozostaje zainicjowanie ważnej i niejednokrotnie bardzo potrzebnej dyskusji.

kwi 15-17

poniedziałek - środa, godz. 17:00

bilety 24 zł
ulgowy 19 zł
W trakcie repliki pokażemy zarówno ambitne fabuły, jak i zaangażowane filmy niefikcjonalne. Swoją premierę będą mieć polskie dokumenty Artykuł osiemnasty oraz Moje jest inne. Pierwszy z nich traktuje o równości małżeńskiej, zaś do tytułowego artykułu odnoszą się tu prawnicy (Adam Bodnar), naukowcy (Jacek Kochanowski), dziennikarze (Renata Kim) czy też pisarze (Jacek Dehnel). Z kolei Moje jest inne opisuje sytuację rodziców dzieci homoseksualnych w Polsce - temat tyleż interesujący, co do niedawna niemal kompletnie przemilczany. Inną perspektywę będziemy mogli zobaczyć dzięki Kiki - dokumentowi (o tańcu), który nagrodzono na ostatnim festiwalu filmowym w Berlinie.

Choć zbliżająca się edycja LGBT Film Festival przede wszystkim stawia na kino faktu, to z pewnością przegląd dopełnią poruszające (i doceniane na międzynarodowych festiwalach) dramaty. Wiele więc wskazuje na to, że również i tegoroczna replika festiwalu nie tylko będzie pełna emocjonujących filmów, ale też skłoni do rozmowy - tak niezbędnej w czasach zalewających nas upraszczających wieloaspektowy problem opinii i ocen.

UWAGA — WSTĘP NA FILMY TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH. OSOBY NIEPEŁNOLETNIE NIE BĘDĄ WPUSZCZANE NA SEANS.

Program przeglądu
28.04.2017

G.20.15 / ARTYKUŁ OSIEMNASTY / r. Bartosz Staszewski / Polska / 2017 / 75 min.

29.04.2017
G.20.15 / MOJE JEST INNE / r. Antoni Pałka / Polska / 2016 / 47 min.

30.04.2017
G.20.15 / KIKI / r. Sara Jordenö / Szwecja, USA / 2016 / MFF w Berlinie 2016: Nagroda Jury Teddy / 95 min.

1.05.2017
G.20.15 / HOLDING THE MAN / r. Neil Armfield / Australia / 2015 / 127 min.

2.05.2017
G.20.15 / DRAG BECOMES HIM / r. Alex Barry / USA / 2015 / 82 min.

3.05.2017
G.20.15 / KA BODYSCAPES / r. Jayan Cherian / Indie, USA / 2016 / 99 min.

4.05.2017
G.20.15 / YES, WE FUCK / r. Antonio Centeno, Raúl de la Morena / Hiszpania / 2015 / 59 min.


OPISY FILMÓW:

Kiki
znaczy impreza, ale nie zwyczajna, tylko taka w której możesz być tym, kim chcesz. Młodzi, czarnoskórzy nowojorczycy ze świata LGBT+ pozbywają się swoich codziennych tożsamości i wcielają w postaci, którymi chcą być. Odkrywają siebie i wolność. A potem tańczą.
25 lat od momentu, gdy voguing stał się fenomenem na skalę światową dzięki dokumentowi "Paris is burning" oraz Madonnie, która elementy tej kultury wykorzystała w teledysku do piosenki "Vogue" nowojorska scena ballroomowa diametralnie się zmieniła. Voguing przeniknął do mainstreamu, a kolorowa młodzież LGBT+ ze slumsów musiała szukać dla siebie bezpiecznej przestrzeni. Tą przestrzenią jest właśnie Kiki Scene, zupełnie nowa subkultura. Dokument pokazuje świat wielkiej radości, zabawy i śmiechu, ale też niekiedy ich konsekwencji.

reż: Sara Jordenö, scen: Sara Jordenö, Twiggy Pucci Garcon, obs: Chi Chi Mizrahi, Christopher Waldorf, Divo Pink Lady, Gia Marie Love, Izana "Zariya" Vidal, Kenneth "Symba McQueen" Soler-Rios, Twiggy Pucci Garçon,
zdj: Naiti Gámez, muz: Michael Cox, 94', Szwecja/USA 2016, dokument

Nagrody: Teddy - Najlepszy Film Dokumentalny, Berlinale 2016. Nominacja:
Najlepszy Film Dokumentalny, Sundance Film Festival 2016

Artykuł Osiemnasty
Pełnometrażowy dokument, w którym stawiamy pytanie o to, dlaczego w Polsce nie udało się wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków jednopłciowych?

Tytuł nawiązuje do art. 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co dla wielu przeciwników nowych regulacji jest równoznaczne z brakiem możliwości jakiegokolwiek uregulowania kwestii związków osób tej samej płci.

W filmie wzięło udział wielu wybitnych ekspertów, m.in.: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, Agnieszka Graff, prof. Lew Starowicz, Agnieszka Holland.
Artykuł osiemnasty to nie tylko głos na temat praw osób LGBT+, ale przede wszystkim rozmowa o polskiej demokracji i stanie debaty publicznej w ówczesnej Polsce.

reż: Bartosz Staszewski, scen: Hubert Sobecki, Sławomir Wodzyński, zdj:
Bartosz Staszewski, Inga Pawłowska, wywiady: Ewa Tomaszewicz, Sławomir Wodzyński, 75', Polska 2017, dokument

Polska premiera podczas 8. LGBT Film Festival 2017

Moje jest inne
Zbiorowym bohaterem filmu są rodzice i rodziny gejów i lesbijek.
Słuchamy wielogłosu, z którego wyłania się obraz szoku i przerażenia w chwili, kiedy matka lub ojciec dowiadują się o homoseksualnej orientacji dziecka. Z upływem czasu, kosztem ogromnych zmagań całej rodziny przedstawianych nam w kolejnych odsłonach - postawy rodziców ewoluują.
Relacje ulegają dogłębnemu przewartościowaniu, cierpienie zdaje się mieć inne źródło niż psychoseksualna orientacja dziecka. Tytułowe "Moje jest inne" zostaje opatrzone gorzkim znakiem zapytania. Śmiałe rozwiązania w warstwie formalnej podkreślają poczucie osaczenia i wyizolowania. Z przejmującej narracji wyłania się przemiana w postrzeganiu homoseksualności, jaka dokonała się w polskiej świadomości zbiorowej na przestrzeni ostatnich kilku dekad.

reż: Antoni Pałka, zdj: Michał Pałka-Keff, muz: Paweł Zawiślak, montaż:
Marcin Szymański, produkcja: Kampania Przeciw Homofobii, Unlimited Film Operations, 47', 2016 Polska, dokument

Polska premiera podczas 8. LGBT Film Festival 2017

Drag Becomes Him
Jerick Hoffer wyjeżdża z prowincjonalnego Portland i jako Jinkx Monsoon rzuca wyzwanie światu. Od Seattle i barów, w których zarabia parę dolarów, aż po wielki sukces i wygraną w piątym sezonie RuPaul Drag Race. Jinkx opowiada historię kultury drag queen, własnych lęków, pragnień, radości i smutków. Międzynarodowemu uznaniu i wielkiej sławie towarzyszy opowieść o wewnętrznej przemianie, którą Jinkx rysuje najpierw na swojej twarzy pudrem i maskarą.

reż: Alex Berry, scen: Alex Berry, Basil Shadid, obs: Jerick Hoffer,
zdj: Alex Berry, 82', USA 2015, dokument

Yes, We Fuck!
Sześć autentycznych opowieści o różnorodnym seksie osób z dysfunkcjami cielesnymi. Bohaterowie mają różną seksualność i preferencje, łączy ich społeczne wykluczenie i uprzedzenia. Film przedstawia historie osób, dzięki którym rozumiemy, że nikt nie ma monopolu na seks i seks należy do każdego. Pokazuje nie tylko seks jako terapię ciała, ale także pozwala lepiej zrozumieć ludzką intymność.

reż i scen: Antonio Centeno, Raúl de la Morena, 60', Hiszpania 2015, dokument
Oficjalna selekcja Sundance 2015

Ka Bodyscapes
Indie, mizoginia i homofobia, świat przeludniony i pełen uprzedzeń.
Troje młodych bohaterów - Haris, Vishnu i Sia, walczy z uprzedzeniami wobec seksualności, cielesności i płci w patriarchalnym, heteronormatywnym społeczeństwie współczesnych Indii. Film przedstawia historię ich zmagań z codziennością oraz pragnienie bycia wolnym i szczęśliwym. Oglądamy ich walkę i chwile szczęścia, a także lęk przed całkowitym odrzuceniem i samotnością.

reż i scen: Jayan Cherian, obs: Adhithi, Tinto Arayani, Arundhathi, Nilambur Ayisha, Jason Chacko, zdj: M.J. Radhakrishnan, muz: Sunilkumar Pk, 99', Indie/USA 2016, dramat

Holding the Man
Tim i John poznali się w czasach szkoły średniej. Znajomość początkującego aktora ze szkolnych grup teatralnych i kapitana licealnej drużyny zmieniła się w głęboką relację, która przetrwała kolejne 15 lat.
Ich związek przeszedł wiele trudnych chwil, związanych głównie z nietolerancją panującą w społeczeństwie. Najtrudniejszym testem dla wspólnej przyszłości okaże się jednak diagnoza medyczna...

reż: Neil Armfield, scen: Tommy Murphy, Timothy Conigrave, obs: Ryan Corr, Sarah Snook, Francesco Ferdinandi, Craig Stott, Lee Cormie, Anthony LaPaglia, zdj: Germain McMicking, muz: Alan John, 120', Australia 2015, dramat

18 nominacji do międzynarodowych nagród filmowych, 6 wygranych, w tym 4 dla najlepszego filmu, najlepszego scenariusza, najlepszego aktora - Ryan Corr

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    18 zł
  • Bilet ulgowy
    14 zł
Członkowie NHEF oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny
8 zł

Opinie (17) ponad 10 zablokowanych

  • Oh my God...

    • 12 5

  • Kiepski termin :(

    • 4 4

  • Dobra promocja (3)

    Ooo jest zniżka za okazaniem Karty Dużej Rodziny! Na pewno przyciągnie to wielodzietne Rodziny do sali kinowej. Super.

    • 27 1

    • w koncu "w zwiazkach jednopluciowych rodzi sie tyle samo jak nie wiecej dzieci jak w zwiazkach rozno plciowych" hahahahahaha

      • 8 1

    • Z rodzina na zapiszcie moralne.....dziękuję GW nie czytam

      • 0 0

    • Brawo, umiesz czytać!

      Tylko co z tego?

      • 0 0

  • Dziadostwo (5)

    Dlaczego trojmiasto.pl opisuje coś takiego jako wydarzenie kulturalne?

    • 20 25

    • a Twoim zdaniem jakiej kategorii jest to wydarzenie? przeglad filmowy to nie wydarzenie kulturalne? (3)

      • 12 3

      • dla mnie to promowanie zboczen i dewiacji. najlepsze jest to ze to wszystko za publiczne pieniadze...

        • 10 11

      • Ogłupionym i zdemoralizowanym społeczeństwem łatwiej się rządzi. (1)

        • 4 2

        • Zindoktrynowanym religijnie rządzi się jeszcze łatwiej.

          • 7 1

    • A niby gdzie to ma opisywać?

      W dziale sportowym, czy Biznesie i Nieruchomościach?

      • 0 0

  • xxx

    Chce zobaczyć kto zasiądzie na widowni !!! Drag Queens !!!
    hahahahahahahahahahaha

    • 3 10

  • Kto to finamsuje? (2)

    • 2 3

    • Zak to instytut kultury miejskiej, wiec pewnie miasto...

      • 2 0

    • Żydzi i Masoni oczywiście,

      ale to są tylko słupy, bo tak naprawdę Watykan.

      • 0 0

  • oby więcej takich imprez!

    • 3 9

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.