• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Globaltica 2024

Globaltica: Cinema Globaltica

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Cinema Globaltica rozpoczyna tegoroczną edycję Festiwalu i startuje 24 lipca w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Dwa dni pokazów filmowych - cztery historie z muzyką w tle.

WSZYSTKIE MAZURKI ŚWIATA to dokument o festiwalu o tej samej nazwie - atmosferze wokół niego i o związanych z nim ludziach. MARIZA I DZIEJE FADO to podróż, w którą zabiera nas Mariza, gwiazda fado, a opowieść o dziejach tego instrumentu to stanowi tło dziejów Portugalii. Film Fritza Baumanna AL OUD ZNACZY DREWNO to fascynująca historia jednego - konkretnego egzemplarza oud - jednego z najważniejszych tradycyjnych instrumentów strunowych świata arabskiego. OSTATNI NOMADZI opowiada zaś o dwóch muzykach, tworzących zespół Oreka TX, którzy ze swym baskijskim instrumentem o tajemniczej nazwie txalaparta odwiedzają między innymi Indie, Maroko, Laponię i Mongolię.

CINEMA GLOBALTICA

wtorek, 24/07/2012
godz. 18:00

WSZYSTKIE MAZURKI ŚWIATA

Reżyseria: Tomasz Knittel
Produkcja: Polska, 2010
Czas trwania: 33 minuty

Film został zrealizowany podczas drugiej edycji festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" (jesień 2010) - festiwalu, który skupia barwne środowisko osób, od lat zafascynowanych polską muzyką tradycyjną i jej wiejskimi wykonawcami. Podczas festiwalowych koncertów przeplatają się ze sobą różne gatunki muzyczne. Jednak wiejscy skrzypkowie i harmoniści, pełni werwy, grający bez chwili przerwy - czy to na scenie, czy w garderobie, czy na warsztatach - zdecydowanie tu dominują.

Film pokazuje atmosferę festiwalu - roztańczoną publiczność, skupionych na nauce uczestników warsztatów (gry na skrzypcach, na bębnie, warsztatów tańca). Pokazuje charakter energetycznej muzyki wiejskiej- fascynujący świat polskiego folkloru bez zniekształceń i sztuczności. A przede wszystkim - pokazuje starych, pooranych zmarszczkami muzykantów, u siebie na wsi nikogo już nie interesujących, w relacji ze swoimi fanami, uczniami - pełną entuzjazmu miejską młodzieżą, rozkochaną w ich muzyce, w tańcu, w nich samych. Film opowiada też osobiste historie młodych ludzi, pozwalające zrozumieć czym było i jest dla nich spotkanie z tą muzyką. Opowiada także historię samego festiwalu - skąd się wziął i jak do niego doszło.

MARIZA I DZIEJE FADO (Mariza and the Story of Fado)

Reżyseria: Simon Broughton
Produkcja: Portugalia / Wielka Brytania, 2006
Czas trwania: 58 minut

Fado narodziło się w Brazylii jako muzyka taneczna. Do Portugalii przybyło na początku XIX w., a historia tego gatunku muzyki odzwierciedla dzieje kraju. Zadomowiło się przede wszystkim w Lizbonie, największym portugalskim porcie. Piosenki utrzymane w wolnym rytmie poruszały sentymentalne tematy i rozbrzmiewały w licznych tawernach. Na początku XX w. fado zmieniło charakter, stało się bojowe i lewicowe. Po przewrocie faszystowskim najpierw było cenzurowane, a potem wykorzystane do nacjonalistycznej propagandy.

Zainteresowanie tą muzyką spadło po rewolucji goździków, bo kojarzyło się z pokonanym reżimem. Dziś stopniowo się odradza i cieszy się największą popularnością w Lizbonie. Naszą przewodniczką po miejscach ważnych dla tej muzyki jest Mariza, międzynarodowa gwiazda fado. Pochodzi z Mozambiku, jej ojciec był Portugalczykiem, a matka Afrykanką. Przedstawiając wielkie pieśniarki fado, Mariza wprowadza nas w historię tego gatunku. W filmie usłyszymy również niezapomniane utwory w jej wykonaniu.


środa, 25/07/2012, godz. 18:00


AL OUD ZNACZY DREWNO (Al Oud - Das Holz)

Reżyseria: Fritz Baumann
Produkcja: Niemcy, 1990
Czas trwania: 85 minut

Oud to jeden z najważniejszych tradycyjnych instrumentów strunowych całego świata arabskiego. Jest to krótkoszyjkowa lutnia bezprogowa, bez której nie byłoby takich instrumentów jak lutnia renesansowa, a nawet współczesna gitara. Według arabskiej tradycji pierwszy oud zbudował Lamek, syn Kaina - jest to więc instrument pochodzący z czasów biblijnych.

Film Fritza Baumanna to fascynująca historia jednego - konkretnego egzemplarza oud. W ciemnym małym warsztacie w Kairze, w dłoniach doświadczonego egipskiego lutnika powstaje oud rzadkiej urody i czystości brzmienia. Instrument przechodzi z rąk do rąk: trafia do kairskich muzyków, do tradycyjnego skrzypka Abdou Dakra i Mahmuta Kamela, który zamienia go w zachwycającą muzyczną poezję. Potem wpada w ręce Romana Bunki - legendarnego niemieckiego muzyka, członka grupy Embryo - jednego z protoplastów gatunku world music. Bunka w dziwnych okolicznościach traci instrument z oczu i w ten sposób zaczyna się tajemnicza podróż lutni na południe, do Nubii...

Al Oud - Das Holz nie jest filmem dokumentalnym w zwykłym tego słowa znaczeniu: Fritz Baumann poniekąd kreując przedstawianą historię stworzył przepiękny film pełen głębi, wspaniałych obrazów i doskonałej muzyki..

Oprócz wspomnianych wcześniej muzyków w filmie pojawili się także tacy artyści jak: Mohamed Mounir, Hussein el Bechary czy legendarny, nieżyjący już ociemniały nubijski wirtuoz Hamza el Din.


OSTATNI NOMADZI (Nömadak Tx)
Reżyseria: Raúl de la Fuente
Produkcja: Hiszpania, 2006
Czas trwania: 87 minut

Harkaitz Martinez de San Vicente i Igor Otxoa to dwaj muzycy, którzy tworzą zespół Oreka TX. Używają oni baskijskiego instrumentu o tajemniczej nazwie txalaparta. Wyglądem przypomina on wielkie cymbały, a jego niezwykłość polega na tym, że grać na nim musi dwóch muzyków. Film ukazuje podróż artystów szlakiem dawnych nomadów.

Odwiedzają oni między innymi Indie, Maroko, Laponię i Mongolię. W czasie swojej wędrówki spotykają ludzi pochodzących z różnych kultur i razem z nimi muzykują. Taki koncert staje się porozumieniem bez słów, które znosi wszelkie różnice i rodzi prawdziwe przyjaźnie. Obraz Raúla de la Fuente stanowi rodzaj połączenia kina drogi i dokumentu kreacyjnego. Film świetnie oddaje charakter odwiedzanych miejsc i zamieszkujących je ludzi. Ten efekt wzmacnia wszechobecna muzyka, która towarzyszy dwóm artystom na każdym kroku.


INFORMACJA O BILETACH:
24-25/O7 - pokazy filmowe: PPNT, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia, Sala Morska
WSTĘP WOLNY - prosimy o wcześniejsze przybycie ze względu na ograniczoną liczbę miejsc

Opinie