Kino

oceń »

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2

adres
Gdańsk, Strajku Dokerów 5 (Nowy Port) pokaż na mapie
 
inne oddziały
telefon
58 305-40-50
e-mail
office@laznia.pl
www
www.laznia.pl
godziny otwarcia
wt-śr12:00 - 18:00
czw12:00 - 20:00
pt-nd12:00 - 18:00
Centrum edukacji artystycznej Łaźnia 2 powstało w 2012 roku aby wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na wydarzenia kulturalne takie jak koncerty, prezentacje filmowe, spotkania oraz panele dyskusyjne i co oczywiste wystawy. Placówka powstała by dopełnić działalność powołanego w 1989 roku na ul. Jaskółczej 7 Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia wraz z którym tworzy zintegrowaną przestrzeń artystyczną łączącą Dolne Miasto z Nowym Portem. Umieszczone w zaniedbanych dzielnicach Gdańska, Łaźnia 1 i Łaźnia 2 nie funkcjonują jedynie jako Centra Sztuki pełniące funkcje artystyczne i kulturotwórcze. Co ważne uczestniczą one także w rewitalizacji Nowego Portu i Dolnego Miasta oraz w edukacji i aktywizacji mieszkańców tych dzielnic.

Budynek, który swą nazwę zawdzięcza pełnionej niegdyś funkcji miejskiej łaźni znajdującej się przy ul. Strajku Dokerów 5, został przeznaczony do zaadaptowania na instytucję kultury w 2008 roku w ramach programu rewitalizacji Nowego Portu. Obiekt pierwotnie służący uczniom okolicznych szkół i innym mieszkańcom dzielnicy powstał w latach 1907-09 otrzymując architektoniczną dekorację w stylu neoromańskim, której zabytkowy charakter dziś kontrastuje z nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzem i współczesną wizją artystyczną. Oprócz przestrzeni wystawienniczej w obiekcie znajduje się biblioteka, czytelnia artystyczna, otwarta pracownia animacji oraz kino studyjne Kinoport. Bogata oferta prowadzonych warsztatów i zajęć prowokuje do opuszczenia pozycji biernego odbioru i aktywnego udziału w życiu instytucji.

KinoPort - kino studyjne zlokalizowane w CEA Łaźnia 2, którego działalność skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców Nowego Portu. Szeroki wybór kina europejskiego, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji polskich, oraz amerykańskiego kina niezależnego, przyciąga również widzów z całego Gdańska. Poza regularnym repertuarem studyjnym w KinoPorcie można zobaczyć klasykę kina światowego, wziąć udział w projektach edukacyjnych, przeglądach i replikach festiwalowych z zaproszonymi gośćmi. Tworzenie kina typowo dzielnicowego umożliwia nam nawiązywanie nici współpracy i sympatii z mieszkańcami, ale w związku z tym, że działa w ramach Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia -wychodzić też z repertuarem dla całego Trójmiasta -zarówno progresywnym , nowatorskim , ale także nawiązującym do korzeni sztuki do historii -filmu, malarstwa , muzyki.

Otwarta pracownia animacji filmowej Animujemy Gdańsk, znajdująca się w CEA Łaźnia 2, to miejsce wyposażone w najwyższej jakości sprzęt i oprogramowanie audiowizualne pozwalające tworzyć filmy przy użyciu najnowocześniejszych technik komputerowych. W pracowni przewidziane są różnego rodzaju warsztaty oraz konkursy dla dzieci, młodzieży, a także dla ludzi zawodowo zajmujących się animacją. Zajęcia w studiu filmowym mają pokazać młodym ludziom jak z biernego odbiorcy multimediów przeistoczyć się w kreatywnego twórcę filmów, a doświadczonym animatorom zaprezentować najnowsze programy i techniki animacji. Wśród licznych zadań pracowni ważna wydaje się także prezentacja dorobku Polskiej Szkoły Animacji oraz organizowanie spotkań z twórcami filmów animowanych.

Najwyżej oceniane

Chata
Ocena: 8.3 / 159 głosów
Azyl
Ocena: 8.1 / 40 głosów
Wyklęty
Ocena: 7.9 / 170 głosów

Zapowiedzi