• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

ArtRebelie - Pankówa (2 opinie)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Z końcem lutego Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na nowy cykl filmowy. Jego głównymi bohaterami będą artyści, którzy poprzez swoją sztukę stawiają nam szczególne wyzwania. Cykl projekcji i dyskusji wokół filmów w IKM zainicjuje "Pankówa" w reżyserii Sini Andersona. Gośćmi spotkania będą: Przemysław Gulda, dziennikarz muzyczny, pisarz, znawca kultury punkrocka oraz kuratorka cyklu Aneta Szyłak.

kwi 24

środa, godz. 18:00

bilety 38,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 36,90 zł

3 - 26 kwietnia 2024, godz. 12:00

bilety 12 zł

ArtRebelie wpisują się w nurt debat Instytutu Kultury Miejskiej dotyczących roli artysty we współczesnym świecie i znaczeniu sztuki w przestrzeni miejskiej. Zapowiedzią cyklu był letni pokaz filmu "Podejrzany: Ai Weiwei" na Targu Węglowym.

- Czy sztuka ma znaczenie poza własnymi ramami? Czy może swoimi narzędziami wpływać na rzeczywistość nie podporządkowując się jednocześnie żadnym totalizującym systemom? Czy wreszcie sama w sobie może wyzwolić jednostkę spod systemowych ograniczeń? ArtRebelie poszukują odpowiedzi na te pytania. Dają nam wgląd w praktyki artystyczne, które kwestionują porządki polityczne, ekonomiczne i społeczne na świecie - opisuje cykl jego kuratorka - Aneta Szyłak.

W kolejnych odsłonach ArtRebelii pokażemy m.in. filmy: "Podejrzany: Ai Weiwei", "Pussy Riot. Modlitwa punka", "Totart", "Przeznaczone do burdelu", "Rytm to jest to!", "Sfabrykowany krajobraz", "Gmina w budowie". Naszymi gośćmi zaś będą m.in.: Sebastian Cichocki; Katarzyna Kozyra; Zbigniew Sajnóg; Adam Mazur; Joanna Kusiak; Konrad Pustoła czy Jakub Majmurek.
---
Data: 24 lutego 2015 (wtorek)
Godzina: 19:00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny
---
The Punk Singer; reż. Sini Anderson, USA, 2013, 80 min

Kathleen Hanna to amerykańska electro-punkowa charyzmatyczna wokalistka zespołów Bikini Kill i Le Tigre, która zyskała międzynarodową sławę jako zagorzała feministka i autorka tekstów emancypunksowych piosenek. W latach 90. ubiegłego wieku była silnie powiązana z feministycznym ruchem kobiecym o nazwie Riot Grrrl, związanym mocno ze sceną punkową i grunge'ową. Nazwa ruchu oznaczała nowe pokolenie dziewczyn, a potrójna litera r w wyrazie "grrrl" pochodzącym od angielskiego słowa girl, wyrażała ich gniew na zdominowany przez mężczyzn świat. Kathleen Hanna, podobnie jak inne kobiety z Riot Grrrl, chciała doprowadzić do kobiecej rewolucji.

Film śledzi życie i karierę Kathleen Hanny, począwszy od jej trudnego dzieciństwa i okresu dojrzewania, poprzez jej pierwsze kroki w poezji, zaangażowanie w skrajny ruch feministyczny, punkową muzykę, jej związek z Curtem Cobainem, solową karierę jako Julie Ruin, działalność feministyczną, małżeństwo z członkiem Beastie Boys Adamem Horovitzem, a wreszcie dramatyczną walkę z boreliozą, którą zdiagnozowano u niej w 2010 roku. Dzięki wykorzystaniu bogatego materiału archiwalnego, zdjęć i nagrań z prywatnego i zawodowego życia Kathleen Hanny, jak również wywiadów z jej współpracownikami, których artystka wybrała samodzielnie, dbając, aby było wśród nich jak najmniej mężczyzn, mamy szansę obejrzeć wnikliwy portret aktywnej artystki-feministki, mocno zaangażowanej w działalność na rzecz kobiet.

Aneta Szyłak jest kuratorką wystaw, współtwórczynią i pierwszą dyrektorką kolejno Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Instytutu Sztuki Wyspa oraz twórczynią Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa. Przygotowywała wystawy między innymi w Londynie, Berlinie, Nowym Jorku i Helsinkach. Działa na rzecz ochrony dziedzictwa stoczniowego w Radzie Interesariuszy Młodego Miasta. Obecnie pracuje nad doktoratem na Goldsmiths w Londynie.

Przemysław Gulda jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, na którym przez blisko piętnaście lat wykładał filozofię i historię prawa. Jako dziennikarz debiutował jeszcze w liceum - tworząc własne, trzecioobiegowe pisemko. Potem był członkiem zespołu wydającego alternatywny miesięcznik "Mać Pariadka". Od lat na stałe związany jest z trójmiejską "Gazetą Wyborczą", ale jego teksty regularnie goszczą też na łamach gdyńskiej "Blizy" i nowojorskiego "Nowego Dziennika". Jest animatorem kultury (m.in. w ramach trójmiejskich festiwali), prowadzi też bloga muzycznego na portalu natemat.pl. Szczególnie bliskie są mu tematu punk rocka, weganizmu i feminizmu.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Against Gravity

Opinie (2)

  • jaki punk? lewactwo i tyle w tym temacie... (1)

    • 3 1

    • punk jest poza ideologiami

      bo te tylko zatruwają umysł

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.